Turşu ve Zeytin Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Soru - Cevap

Aradığınız ne ise hemen soru oluşturun, gezginlerimiz cevaplasın.

Eskiler turşularını , zeytinlerini sadece doğal tuz ve doğal temiz su ile kurarlardı. Denizciler bütün yemeklerini temiz denizlerden aldıkları su ile yaparlardı. Sirke fermentasyonu engeller probiyotik turşu yemezsiniz . Limontuzu ise , adındaki masumiyete aldanmamak gerek. İçeriğinde ne tuz vardır ne de limon. Tamamen labaratuar ortamında üretilmiş kimyasal bir üründür ve lavabo açmakta , çamaşır , bulaşık makinelerinin , çaydanlıkların kireçlerini temizlemekte kullanılır aslen. Kireç çözücü olarak biraz fazla kullanıldığında çaydanlığı delebilen bir kimyasalın turşuda ne işi var diye düşünmemiz lazım.! İyi düşünün, eski zamanlarda atalarımız sirke , limon ve limontuzu kullanmazlardı . Turşularınızın doğal olarak uzun süre korunmasını , bütün kış erimeden durmasını istiyorsanız , sebzelerinizi ve cam kavanozlarınızı çok iyi sterilize etmeniz ve doğal koruyucular olan defne yaprağı , asma yaprağı , baharat tohumları ilave etmeniz ile kimyasal koruyuculara ihtiyaç duymazsınız. Sebzelerinizi karbonatlı su ile , kavanozlarınızı sıcak su ile sterilize edebilirsiniz. Görselde ki turşuları ben deniz suyu ile yaptım. Gökovanın ağzından tertemiz suyu aldım , bir taşım kaynattım ve henüz soğumadan sebzelerimi kavanozladım. Lahana turşusuna önce su koymadım ama sonra lahanayı ovmadan koyduğum için su ilave etmem gerekti ona da deniz suyu koydum. İlave tuz eklemeden turşularımı kurdum. Deniz suyu ile denemek isterseniz asla Marmara , boğaz ve liman civarı denizlerden almayınız. Ege ve Akdeniz in temiz suyu olmalıdır hem tuz oranı mükemmel hem de tertemizdir. Yine de bir taşım kaynatıyorum. Olmaması gerekenler ; plastik bidon , limontuzu sağlığa zararlı ürünlerdir. Sirkenin fermentasyonu engellediği bilinmektedir. Nohut koyarsanız fermentasyon çabuk olur turşunuz çok uzun ömürlü olmaz .

Bu sene lahana turşusunu ,dediğiniz gibi sadece kaya tuzu ve içme suyu ile kurdum.Cam kavanoza kurduğum turşunun üstüne bahçeden kopardığım asma yapraklarını kapattım.Hiç bozulmadan duruyor.Açtığım zaman buzdolabına koymam gerekecek bozulmasın diye..

2 yıl 1 ay 4 gün 13 saat 12 dakika önce


Bende artık turşularıma sirke koymadan yapacağım limon tuzu zaten kullanmıyorum eskiden babannelerimiz annelerimiz rahmetli oldular kayınvalidem sadece tuz su sarımsak turşularıda çok güzel olurdu

2 yıl 1 ay 4 gün 13 saat 12 dakika önceCevap Yazmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın!


Üye Girişi Yap Ücretsiz Hesap Oluştur